Podsumowanie XI edycji programu "Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie"

Za nami już  XI edycja Ogólnopolskiego Programu  Edukacyjnego „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie”. Przez kilka miesięcy nasze przedszkolaki wprowadzone zostały w świat kodowania, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Tematyka zajęć związana była z realizacją podstawy programowej oraz z ważnymi wydarzeniami odbywającymi się w przedszkolu.

W styczniu przy okazji tematów związanych z dokarmianiem ptaków, stworzyliśmy karmnik z puzzli wyznaczając tym samym drogę dla ozobota. W lutym Biedronki utrwalały znajomość figur geometrycznych oraz łączyły wspólne cechy za pomocą zadań na platformie Klikankowo. Zadania to wykonały na  tablicy interaktywnej. Natomiast Motylki i Sowy wykorzystując zadania matematyczne, na tej samej platformie, doskonaliły dodawanie w zakresie 10. Kodowały drogę dla wirtualnego robota do prawidłowego wyniku dodawania. Podczas tych zajęć korzystaliśmy z laptopów, a dzieci współpracowały w parach. W marcu, wraz z nadejściem wiosny, tworzyliśmy wiosenne gry kodowania na dywanie. Biedronki układały dywanową wersję wiosennej układanki. Utrwalały również przeliczanie w zakresie  5 oraz doskonaliły zapamiętywanie obrazu graficznego cyfr od 1 do 5.  Motylki i Sowy, podzieleni na małe grupy, rozwijały logiczne strategiczne myślenie w trakcie wiosennej gry na macie. Pod koniec kwietnia tematyka zajęć obejmowała już zagadnienia związane z majowymi świętami. Biedronki, Motylki i Sowy tym razem kodowały offline, czyli na macie, drogę na ozobota, która musiała spełniać określony warunek. Trasa miała przebiegać tak, aby robot zbierał po drodze flagi Polski. Dodatkowo Motyle i Sowy utrwalały wiadomości o Polsce podczas wirtualnego quizu oraz odkodowywała flagę Polski. Majowe zajęcia upłynęły pod znakiem układanek logicznych w wersji dywanowej oraz stolikowej. Wszystkie grupy poznały mieszkańców majowej łąki, którzy byli bohaterami sudoku. Poziom trudności dostosowany był do wieku przedszkolaków w poszczególnych grupach. W czerwcu Biedronki przypomniały sobie pory roku. Ich zadaniem było stworzenie kodu do robota, który miał dojechać do drzewa przedstawiającego upragnioną przez wszystkich porę roku, czyli lato. Motylki i Sowy natomiast odkodowywały smaki lodów. Była to praca indywidualna.

Podczas zabaw w kodowanie dzieci rozwijały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, a także podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową


Zajęcia emocjonalno-społeczne "Czytam - rozumiem więcej"

Program edukacyjny "Czytam rozumiem więcej" rozwija u dzieci  kompetencje emocjonalno-społeczne. Celem tych zajęć jest przygotowanie przedszkolaków do rozpoznawania i nazywanie emocji, rozwoju empatii, kształtowania prawidłowych  zachowań prospołecznych, samodzielnego rozwiązywania problemów. Poprzez słowo czytane dzieci mogły lepiej zrozumieć zasady i reguły przyjęte w społeczeństwie, budowały pewność siebie, czy wzmacniały wiarę we własne siły. 

Podczas cyklicznych spotkań Nasi Milusińscy mieli możliwość dowiedzieć się co to jest przyjaźń oraz dlaczego warto pomagać. Na podstawie wachlarza emocji dzieci zrozumiały jak odczytywać narastające emocje u rówieśników. Tęczowianie poprzez słowo czytane i świetną zabawę dowiedziały się dlaczego warto akceptować innych oraz na czym polega asertywność.

Teatr Lalki Pinokio w spektaklu "Kłamstwa Kozy"

18 lipca w naszym przedszkolu odwiedził na Teatr Lalek Pinokio ze spektaklem "Kłamstwa Kozy". Przedstawienie w sposób humorystyczny ukazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci. Sierotka Paulinka poszukuje pracy i miejsca dla siebie, trafia do domu gospodyni, gdzie ma zaopiekować się podstępną Kozą. Kozucha okłamuje gospodynię, przez co dziewczyna musi szukać nowej pracy, jednak oszustwo szybko wychodzi na jaw i sama Koza zostaje wypędzona.

Idzie do lasu, gdzie siłą zajmuje dom lisa, zrozpaczone zwierze prosi o pomoc swoich leśnych sąsiadów. Dzieci podczas spektaklu dowiadują się czy ktoś pokaże kozie gdzie jest jej miejsce oraz jak potoczyły się dalsze losy Paulinki. "Kłamstawa Kozy" to świetna naukę dla Tęczowian, ukazująca wartości, które są w życiu bardzo ważne.

Sensoplastyka

Sensoplastyka wpływa na optymalny rozwój całego organizmu poprzez stymulację receptorów węchu, wzroku, dotyku, słuchu oraz smaku. Ma wiele aspektów rozwoju dzieci: wspomaga budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, wspiera rozwój zmysłów oraz  rozwój mowy.

Mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta kolorów sprawia, że zajęcia wpływają na rozwój kreatywności i twórczego myślenia u dzieci. 

Judo

Gry i zabawy ruchowe na macie stymulują prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dzieci.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom nasze przedszkole proponuje zajęcia z “Judo FUN”. Jednym z podstawowych celów zajęć jest niwelowanie wad postawy oraz nauka tzw. sztuki miękkiego upadania, umiejętności niezbędnej u dzieci i u dorosłych.

Dzięki regularnym ćwiczeniom nasi Milusińscy poznają swoje ciało i będą potrafili nad nim. Gry i zabawy ruchowe na macie stymulują prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dzieci. panować.  Wykonując różnorodne ćwiczenia, mali adepci judo staną się bardziej odważni i asertywni.


Rytmika

Rytmika w przedszkolu to wprowadzenie dzieci w świat muzyki, uwrażliwiając je poprzez zabawę na poszczególne elementy składające się na utwór muzyczny takie jak rytm, tempo, melodia, dynamika, artykulacja.

Celem zajęć jest  umuzykalnienie dzieci, budzenie wrażliwości muzycznej i zamiłowania do śpiewu, muzyki i tańca, rozwijanie umiejętności odtwarzania przez dzieci rytmu i melodii głosem, ruchem lub na instrumentach perkusyjnych oraz kształcenie estetyki ruchu - wyrabianie umiejętności sprawnego i estetycznego poruszania się; zwracanie uwagi dzieci na estetykę ich gestów i mimiki.

Zajęcia komputerowe

Zajęcia komputerowe dla dzieci z grupy Sowy to świetna zabawa i nauka w jednym. Cotygodniowe spotkania pozwoliły przedszkolakom rozwijać swoje zainteresowania technologią komputerową, pogłębiać wiedzę oraz przygotować się do aktywnego  i mądrego życia w społeczeństwie informacyjnym.

Warto pamiętać, że komputer może być wspaniałym narzędziem rozwoju, sprzyjającym usprawnianiu manualnemu, ćwiczeniu pamięci, spostrzegawczości, czy logicznego myślenia.

Legorobotyka

Legorobotyka dla dzieci w wieku przedszkolnym to nauka budowania prostych robotów z klocków LEGO®. Na zajęciach Tęczowianie pracują w parach,  mają do dyspozycji laptop oraz zestaw klocków Lego Education Spike Essential. 

Nasi Milusińscy w każdej chwili mogą przebudować swój model, zmieniając rodzaj napędu lub wyposażając swoją konstrukcję w czujniki. Wszystko to pozwala „ożywić” robota. Wprawia go w ruch poprzez odpowiednie ułożenie na ekranie laptopa wirtualnych klocków, które tworzą program według , którego porusza się zbudowany robot.

Zajęcia z Legorobotyki to czas na eksperymenty, rozwiązanie problemów, ale również to czas kreatywnej zabawy.Spotkania  dostarczają naszym przedszkolakom wielu niezapomnianych wrażeń, jednocześnie stymulując manualnie i poznawczo, kształtując twórcze postawy, zwiększając kreatywność,  oraz doskonalenie umiejętności przeliczania, rozróżniania kolorów. To świetna zabawa, która  pozytywnie wpływa na wyobraźnię i umiejętności logicznego myślenia.


Dzieci w świecie eksperymentów

"Dzieci w świecie eksperymentów" to zajęcie badawcze, które cyklicznie odbywały się w naszym przedszkolu. Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu Tęczowianie poszerzali swoją wiedzę, uruchamiali wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, próbowali różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcały naszych Milusińskich do myślenia, porównywania i opowiadania o tym co się aktualnie dzieje lub zaraz może wydarzyć 

Z wykonywanych doświadczeń przedszkolaki czerpały wiele radości, była to wspaniała zabawa dla nich. Na zajęciach zostały przeprowadzone eksperymenty - Prąd - z cytryny, ziemniaka i jabłka. Hydrofobowy piasek – labirynt, podwodne babki z piasku. Niewidzialne kolory –przy użyciu papierków wskaźnikowych. Kolorowa lawa. Mali badacze- lupa. Kolorowa sól i wiele innych ciekawych badań:).

Zakopanie "Kapsuły Czasu" przez Naszych Absolwentów

    Już po raz drugi Nasi absolwenci przygotowali swoją  "Kapsułe Czasu" i zakopali ją w ogrodzie przedszkolnym. Zostały w niej umieszczone pamiątkowe zdjęcia, marzenia i przemyślenia Naszych Sów z okresu pobytu w przedszkolu. 

Jest to doskonała okazja, aby po kilku latach spotkać się i odkopać swoje wspomnienia, które staną się niezapomnianą pamiątką dla przedszkolaków, ale też dla ich rodziców. Wykonanie „Kapsuły Czasu” było dla naszych Tęczowian niezapomnianym przeżyciem, stanowiącym utrwalenie wyjątkowego czasu w ich życiu.